Mi is az az alapkar?
Az alapkarodon kell beiratkoznod, és itt tudod intézni a tanulmányi ügyeidet is, egészen a diploma megszerzéséig. Az, hogy melyik alapkarhoz tartozol, a szakpárosításodon múlik.
- 2 BTK-s szak esetén: Bölcsészettudományi Kar
- nyelvszak (magyar is) + TTK-s szak: Bölcsészettudományi Kar
- informatika + BTK-s szak (nyelvek is): Informatikai Kar
- informatika + matematika: Informatikai Kar
- 2 TTK-s szak: Természettudományi Kar
- BTK-s szak + TTK-s szak: Természettudományi Kar
- informatika + TTK-s szak: Természettudományi Kar
Mennyi ideig tart a képzés?
Az, hogy mennyi idei tart a képzésed a szakpárodon, és még inkább azon múlik, hogy általános iskolai vagy középiskolai tanárnak készülsz. Az általános iskolai tanárok képzése 4 év + 1 éves szakmai gyakorlat, a középiskolaiaké pedig 5 év + 1 év szakmai gyakorlat. Arról, hogy melyik képzést szeretnéd választani, a közös képzési idő (3 év) végéig kell nyilatkoznod. Ezt a döntést egyszer tudod módosítani.
Fontos tudnivalók:
- Környezettan/természetismeret szak csak általános iskolai képzésben indul
- Kis nyelv szakok csak középiskolai szinten indulnak
Kritériumtárgyak
A TTK-s tárgyakhoz tartoznak úgynevezett kritériumvizsgák, amiket a regisztrációs héten (szeptember 1-től) írtok meg először. Ezek amolyan szintfelmérők, és ha elsőre nem sikerülnek, akkor a félév folyamán fel kell vennetek tantárgyként őket. A kritériumok teljesítésére az első 2 félév áll a rendelkezésetekre, ha ezalatt az idő alatt nem sikerül elvégezni őket, az automatikus elbocsájtással jár.(Mi nem szeretnénk, ha ez megtörténne 🙁 )
Minden szakhoz másfajta kritériumtárgy tartozik:
- biológia: biológia és kémia
- fizika: matematika és fizika (szintfelmérő)*
- földrajz: matematika a földrajzban és földrajzi helyismeret
- kémia: kémia és természettudományi számítások**
- környezettan-természetismeret: matematika és fizika
- matematika: matematika
Minden hallgatónak egy kritériumdolgozatot csak egyszer kell megírnia! Tehát, ha valakinél a szakpárosítása alapján egy tárgy kétszer is szerepel a megírandó kritériumdolgozatok között, a szóban forgó kritériumdolgozatot elegendő egyszer megírnia. (pl. fizika-matematika szakpárosítás esetén csak egy matematika kritériumdolgozatot és egy fizika szintfelmérőt kell megírni)
* Azon a hallgatóknak, akiknek fizika kritériumdolgozatot és fizika szintfelmérőt is írniuk kell, csak a fizika szintfelmérőt kell megírniuk.
** Azon hallgatóknak, akiknek matematika kritériumdolgozatot és természettudományos szintfelmérőt is írniuk kell, csak a matematika kritériumdolgozatot kell megírniuk.
Különlegességek:
- Az államilag támogatott képzésben résztvevő hallgatóknak, lehetőségük van rá, hogy 2 aktív félév után felhagyjanak tanulmányaikkal, a képzési díj visszafizetésének terhe nélkül.
- Az osztatlan tanárszakosoknak 5 lehetősége van vizsgázni egy adott tárgyból.
Szakváltás
Szakváltás: a második félév végén még lehetőségetek van arra, hogy a szakpárotok egyik tagját lecseréljétek, ennek különböző feltételei vannak:
- két lezárt aktív félév
- a hallgató nem áll elbocsájtás alatt (szóval a kritériumtárgyak sikerültek! )
- osztatlan tanárképzésen teljesített 30 kredit
- a kérvényt a vizsgaidőszak első hetéig kell leadni
Kérdéseiddel fordulj a tanarszk@ttkhok.elte.hu címre. Illetve keresd mentoraidat!