Definíciók tárgyfelvételhez

Definíciók tárgyfelvételhez

Mintatanterv

A mintatanterv az a dokumentum, mely tartalmazza az adott szak sikeres elvégzése érdekében kötelezően teljesítendő tantárgyakat. A mintatantervet az egyetem honlapján találhatjátok meg.

(Osztatlan: https://tkk.elte.hu/tantervek_tanegyseglistak_otak )

[Rövidciklusú Mester: https://tkk.elte.hu/tantervek_tanegyseglistak_rtak ]

Miután kiválasztjátok a saját szakotokat, a megfelelő munkarendet és az egyetemre való felvételetek évét, a rendszer továbbirányít titeket egy táblázatot tartalmazó oldalra. Ez a táblázat a mintatanterv, itt találhatjátok meg a kötelező tantárgyakat a neptun kódokkal együtt. Emellett láthatjátok, melyik tantárgyat melyik félévben ajánlott teljesíteni, milyen előfeltételek esetén vehetitek fel az adott tárgyat, heti hány órával számolhattok, illetve milyen értékelési formára számíthattok.

 

Tárgyfelvétel:

A tárgyfelvételt három időszakra bonthatjuk előzetes, rangsorolásos és versenyjelentkezés. De mielőtt rátérnénk a tárgyfelvételi időszakokra érdemes pár fontosabb fogalmat tisztázni.

Szorgalmi időszak: félévnek a tanórák megtartására szolgáló 14 hetes időszak.

Vizsgaidőszak: félévnek a vizsgák letételére szolgáló 7 hetes időszak.

Tárgy: Egy nagyobb kategória, amibe tartozik a kurzus, a mintatantervben tárgyak vannak leírva, amiket teljesíteni kell vagy teljesíteni lehet.

Kurzus: Tanegység teljesítésére egy adott tanulmányi időszakban meghirdetett tényleges lehetőség, tanulmányi foglalkozások, vizsgaalkalmak, minősítési eljárások összessége.

Gyenge előfeltétel: előfeltétel, melynek teljesítése a tanegységgel azonos félévben is megtörténhet.

Erős előfeltétel: előfeltétel, melynek teljesítése a korábbi félévben kell megtörténnie, mint a tanegységnek.

Kontaktóra típusok: –Előadás (elsődlegesen az oktató szóbeli magyarázata segíti a tananyag elsajátítását; általában kollokviummal zárul; részvétel csak akkor kötelező, ha a képzési terv előírja)

    –Gyakorlat (aktív, önálló hallgatói munkára épül; részvétel kötelező; tematikát, kötelező és ajánlott irodalmakat, követelményt az oktatónak az első órán közölnie kell)

        –Laboratóriumi gyakorlat (gyakorlat, ahol műszereket és eszközöket kell használni; részvétel kötelező)

        –Szeminárium (hallgató és oktató közötti szóbeli kommunikációra épül; részvétel kötelező)

          –Terepgyakorlat (hallgatók igazi munkakörülmények között szerzik meg és gyakorolják szakmai ismereteiket; részvétel kötelező)

  –Vizsgakurzus (tantervben biztosítható vizsgalehetőség, mely vége kollokviummal zárul és azok teljesíthetik, akik korábbi félévekben nem tudták teljesíteni és kontaktóra nem került meghírdetésre) 

  –Konzultáció (oktató által a hallgató részére biztosított személyes megbeszélés, elektronikus úton is történhet)

 

Fontos még kiemelni, hogy egy tárgyat a hallgató csak 3 alkalommal tud felvenni. Ha harmadik alkalommal sem sikerül teljesítenie a tárgyat az egyetem megszünteti a hallgatói jogviszonyát az adott hallgatónak.

 

Előzetes kurzusfelvétel

Ez az időszak az előző félév vizsgaidőszakának 4. hetétől egészen a tárgyfélév szorgalmi időszakát megelőző második hét péntekéig. Az előzetes kurzuskínálat alapján a kurzusokat kell felvenni. Ha egy hallgató felvette előzetesen a tárgyat plusz pontot kap érte, ami a rangsorolásos kurzusfelvételnél beleszámít a rangsorba. Előzetes kurzusfelvételnél egy hallgató maximum 45 kreditnyi kurzust vehet fel. A gólyák számára az első félévben nincsen előzetes kurzusfelvétel, ők automatikusan megkapják a plusz pontokat. Előzetes tárgyfelvételkor érdemes az ajánlott félév szerint listázni a tárgyakat, mivel innen tudjuk, hogy melyik tárgyat javasolják a mintatanterv szerint. Mielőtt egy tárgyat felveszünk érdemes leellenőrizni a tárgy kódját a mintatanterv szerint. 

 

Rangsorolásos kurzusfelvétel

Ez az időszak az előzetes kurzusfelvételi időszak végétől egészen a szorgalmi időszak előtti hét csütörtökéig tart.

Ekkor megállapításra kerülnek a rangsorok a kurzusokon és a hallgatók leadhatnak és felvehetnek kurzusokat ezek alapján.

 

Pontszámítás:

Tanulmányaikat megkezdő hallgatók, valamint azok, akik a kurzust az előzetes kurzusfelvétel során felvették.  – 100 pont

Hallgatók, akiknek a kurzussal teljesíthető tanegység kötelező. – 80 pont

Hallgatók, akik a kurzussal teljesíthető tanegység kötelezően választható. – 70 pont

Hallgatók, akiknek a kurzussal teljesíthető tanegység nem kötelező, de az alapszak valamelyik szakirányán kötelező vagy kötelezően választható. – 60 pont

Hallgatók, akik a kurzust a mintatanterv szerint kívánják felvenni. – 10 pont

Esti vagy levelező munkarendű hallgatóknak. – 20 pont

Minden hallgató annyi pont tízszeresét kapja, amennyi aktív szakja van az egyetemen. (külön-külön szaknak számítanak a kötött szakpáros, osztatlan tanárképzéses szakpárok, illetve a tanári mesterszak moduljai).

Szak képzési idején belül lévő hallgató ötször annyi pontot kap, ahányadik félévben jár.

Szak képzési idejét túllépő hallgató a szak mintatantervéhez tartozó max. kurzus felvétele esetén. – 65 pont

Szak képzési idejét túllépő hallgató a szak mintatantervéhez nem tartozó kurzus felvétele esetén. – 60 pont

Hallgatók, aki a számára elérhető összes OHV kérdőívet kitölti a véleményezési időszakban. – 8 pont

Regisztrált speciális szükségletű hallgatók. – 1000 pont



Versenyjelentkezés

Ez az időszak a rangsorolásos kurzusfelvételtől egészen a szorgalmi időszak első péntekéig tart. Ekkor a rendszer minden hallgatót ledob a kurzusról, aki kicsúszott róla, majd a rangsor pontszámától függetlenül, a jelentkezés sorrendjében történik.

Az aktuális félévi időrendi lebontást az alábbi linken lehet elérni:        

https://qter.elte.hu/Statikus.aspx/Idorend

 

Tárgyfelvétel folyamata:

A fent található fülek közül kiválasztjuk a tárgyak, majd a tárgyfelvételt. Ezután a tárgytípusnál kiválasztjuk a mintatanterv tárgyait, ekkor kidobja nekünk, hogy mely tárgyakat mikor kell a mintatanterv szerint felvenni. 

Ha egy tárgyat fel szeretnénk venni, akkor rámegyünk a tárgy nevére, ami megnyit nekünk egy ablakot. Ezután oldalt a kis négyzet kijelölésével ki tudjuk választani melyik kurzust vennénk fel, majd az ablak alján található mentés gombra nyomva fel is vettük a tárgyunkat. Ha sikerült, a rendszer küld róla egy üzenetet.

Tárgyfelvételkor különböző adatok is megfigyelhetőek, mint ki vette fel a kurzust, milyen előkövetelménye van és milyen alapadatai vannak. Ezt a tárgy kurzusai mellett található hat fülben tudjuk megnézni.

 

Szabadon választható tárgyak felvétele:

Szabadon választható tárgyakat a kötelező tárgyakhoz hasonlóan kell felvenni. Annyiban tér el, hogy a tárgytípusnál nem a mintatanterv tárgyait kell bejelölni, hanem a minden további intézményi tárgy jelölőt. Ha valamilyen oktatóra, tárgynévre vagy tárgykódra szeretnénk rákeresni ezt is megtehetjük a tárgytípus kiválasztása alatt. Ha sportot szeretnénk felvenni, a tárgynévhez írjuk be a VTN- t, mint választható testnevelés, ekkor kilistázza számunkra az összes választható testnevelés kurzust. Ha egy sport nem VTN kódú, akkor az a sportszakos hallgatók kötelező tárgya. Fontos kiemelni, hogy ha sportot vesz fel egy hallgató akkor kötelező fizetni egy jelképes kis összeget, ezt az összeget sport válogatja.

 

Tárgy leadása:

Mi történik, ha felvettem egy tárgyat, de mégse szeretném ebben a félévben teljesíteni, de még tárgyfelvételi időszak van?

Természetesen ha fel lehet venni tárgyat, akkor le is lehet adni, ehhez a tárgyak, majd a felvett tárgyak fület kell megnyitni. Ezután listázzuk az aktuális félévet és a leadni kívánt tárgy mellett található plusz jelre rányomva, kiválasztjuk a tárgy leadása gombot.

 

Térítési díjak:

Kredittúlfutás: 5000 Ft/kredit

Második tantárgyfelvétel:3000 Ft/kredit

Harmadik tantárgyfelvétel: 7000 Ft/kredit

Utólagos tárgyfelvétel: 3500 Ft/kredit

Fizetési kötelezettség késedelme: 3500 Ft/tétel

 

Vizsgajelentkezés:

Teljesítmény értékelése:

Ötfokozatú értékelés: jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2), elégtelen (1) minősítés.

Háromfokozatú értékelés: kiválóan megfelelt (5), megfelelt (3), nem felelt meg (1) minősítés.

Kétfokozatú értékelés: teljesítette, nem teljesítette minősítés. Ez az értékelés nem számít bele a tanulmányi átlagba.

 

Gyakorlati jegy:

Ha a képzési terv eltérő számonkérési rendet nem ír elő, akkor a gyakorlati jegy megszerzésének  feltétele 2 zárthelyi vagy 1 beadandó megírása. Az oktató a gyakorlati jegyet nem tagadhatja meg, ha a hallgató a foglalkozások legfeljebb ¼-ről hiányzott. Ha a hallgató a foglalkozás ⅓-t meghaladó mennyiséget hiányzott, az oktató kötelessége a gyakorlati jegy megtagadása. Ha a hallgató a foglalkozás ⅓-a és ¼-e között hiányzott az oktató jogosult többletfeladatot előírni vagy a gyakorlati jegyet megtagadni. A gyakorlati jegyet a vizsgaidőszak első hetének végéig kell megadni.

 

Kollokvium:

Eredménytelen vizsga: Vizsga, ahol a hallgató igazolatlanul nem jelent meg és nem él a vizsgahalasztás lehetőségével. Érdemjegyet nem kap rá a hallgató, de beleszámít az adott félév vizsgajelentkezések számába, viszont nem számít bele az érdemjegyszerzési kísérletek számába. Eredménytelen vizsgáért téritési díjat kell fizetni, mely értéke 3500 Ft/vizsga.

 

Érvénytelen vizsga: Vizsga, amelynek eredményét gyenge előfeltétel nem teljesítése miatt figyelmen kívül kell hagyni. Utólag érvénytelennek nyilvánított vizsga nem számít bele a vizsgák számába.

 

Javítóvizsga: Vizsga, amely az aktuális félévben szerzett vizsgajegyet újabb vizsgával lehet javítani.

 

Sikertelen vizsga: Vizsga, amit a hallgató megkísérelt megtenni, de nem felelt meg az ott támasztott tanulmányi követelményeknek. Minden sikertelen vizsga eggyel csökkenti az adott kurzus teljesítésére összesen rendelkezésre álló vizsga lehetőségét.

 

Utóvizsga: Sikertelen vizsgának ugyanabban a vizsgaidőszakban történő ismételt teljesítési kísérlete. Utóvizsgára vagy javítóvizsgára a vizsga napját követő harmadik napon kerülhet sor.

 

Megajánlott jegy elfogadása vagy elutasítása:

Megajánlott jegyet az oktatók őszi félévben november 1-től, tavaszi félévben április 1-től a vizsgaidőszak második hetének első napjáig jegyezhetik be. Hallgatók a vizsgaidőszak második hetének végéig fogadhatják el vagy utasíthatják el a jegyet, de ez csak akkor lehetséges, ha nincsen érvényes vizsgajelentkezés abból a tárgyból. Fontos, hogy a határidőig nem elfogadott megajánlott vizsgajegy elutasítottként kerül figyelembe vételre. Megajánlott jegy beírásáról a hallgatók neptun üzenetben értesülnek. 

Elfogadni vagy elutasítani a megajánlott jegyet a tárgyak, majd a megajánlott jegyek fülön belül lehet. Ezután a jegy elfogadás oszlopra hivatkozására kattintva egy ablak ugrik fel, ahol ki tudjuk választani, hogy elfogadjuk vagy elutasítjuk a jegyet. Mentés gombra rányomva véglegesítettük is a jegyet, ezután változtatásra nincsen lehetőség.

 

Vizsgajelentkezés folyamata:

Vizsgára jelentkezni hasonlóképpen kell, mint tárgyat felvenni. Először is a fent található fülekből kiválasztjuk a vizsgákat, majd a vizsgajelentkezést. Ezután kiválasztjuk az aktuális félévet és listázzuk a vizsgákat.

 

Miután kidobta a vizsgákat, ki kell választani a megfelelő időpontot és jobb oldalon található pluszra rányomva, a kidobott ablakból a jelentkezést kell kiválasztani. Ha meg szeretnénk nézni a vizsga adatait, kik vették fel stb, akkor a vizsga nevére rákattintva feldob a neptun egy ablakot, ahol meg tudjuk nézni ezeket az adatokat. Fontos itt is kiemelni, hogy egy tárgyból egy hallgatónak 6 alkalma van teljesíteni sikeresen a vizsgát. Ha a hatodik alkalom is sikertelen az egyetem megszünteti a hallgatói jogviszonyt.

 

Vizsga leadása/halasztása:

Mi is az a vizsgahalasztás? A vizsgajelentkezés törlése, illetve vizsgáról igazolt távollét. Hogyan kell vizsgát törölni vagy leadni? Hasonlóképpen a kurzusleadáshoz. A vizsgák fülnél most nem a vizsgajelentkezésre, hanem a felvett vizsgákra kell rákattintani.

 

Ezután a leadni kívánt vizsgánál lévő pluszra rányomva a feldobott ablakon belül kiválasztjuk a leadás gombot és készen is van, leadtuk a vizsgát. Fontos kiemelni, hogy a hallgatók legkésőbb a vizsga megkezdése előtt 24 órával jogosultak a vizsgáról való jelentkezést visszavonni.

 

Térítési díjak:

Ugyanabból a tanegységből tett 3. (vagy többedik) vizsga: 3500 Ft/vizsga

Vizsgáról való igazolatlan hiányzás: 3500 Ft/vizsga

Fizetési kötelezettség késedelme:3500 Ft/tétel

Megismételt záróvizsga díja sikertelen záróvizsga, a záróvizsgán való meg nem jelenés (kivéve, ha az abszolutóriumot a záróvizsgáig nem szerezte meg a hallgató), vagy megadott határidőig való le nem jelentkezés esetén: 10000 Ft

 

Az egyéb térítési díjakat ezen a linken tudod elérni: https://qter.elte.hu/Letoltes.aspx/Q_letoltheto_dokumentumok/teritesi-dijak-20220801.pdf